Povijest
Brodarski institut osnovan je 1948. godine kao znanstveno-istraživačka institucija za potrebe ratne i trgovačke brodogradnje. U razdoblju od osnutka do Domovinskog rata stručnjaci Brodarskog instituta su projektirali ratna plovila, razvili brojne sustave naoružanja i druge opreme, a u brodogradilištima su prema projektima naših stručnjaka izgrađeni brojni ratni brodovi i podmornice.
Početkom Domovinskog rata, te nakon prvog zračnog napada na Zagreb, 15.9.1991. godine jedinice kriznog stožera Novog Zagreba uz suradnju 20-tak radnika Brodarskog instituta preuzele su Brodarski institut i stavile ga na raspolaganje Vladi Republike Hrvatske.
Vlada Republike Hrvatske, 1992. godine donosi Uredbu o osnivanju Brodarskog instituta d.o.o. kao trgovačkog društva od posebnog interesa za Republiku Hrvatsku u području pomorskog gospodarstva, znanosti i obrane. Brodarski institut d.o.o. bio je motor razvoja specijalne brodogradnje i vojne industrije u Republici Hrvatskoj.
Prilikom posjeta Brodarskom institutu d.o.o., prvi hrvatski predsjednik dr. Franjo Tuđman, napisao je u knjigu utisaka: „Brodarski institut je vrhunska ustanova koju u interesu Hrvatske treba ne samo očuvati nego i dalje razvijati. Čestitam svim djelatnicima na dosadašnjim rezultatima i zahvaljujem na njihovu prilogu u domovinskom ratu.“
Tijekom Domovinskog rata u Brodarskom institutu d.o.o. realizirano je više od 80 razvojnih projekata za potrebe OSRH. Značajni projekti i proizvodi realizirani u tom razdoblju bili su: lovac mina, raketne topovnjače, samohodni obalni raketni lanser, mobilni raketni lanser, motor od 1000 KS za hrvatski tenk, kao i drugi projekti.
Osim za potrebe Hrvatske ratne mornarice, Brodarski institut d.o.o. je poznat i po dizajnu civilnih plovila, od kojih treba istaknuti brze brodove, tunolovac, školski brod, policijski patrolni čamac i putnički katamaran „Millennium Diamond“ koji je dizajniran za Olimpijske igre u Londonu 2012. godine.
U eksperimentalnom radu, prvi modeli brodova ispitivani su na improviziranom poligonu jezera Bajer kod Fužina prije završetka gradnje laboratorija.
Brodarski institut d.o.o. je svoje poslovanje, osim u području brodogradnje, razvijao i u području obnovljivih izvora energije i energetske učinkovitosti, industrijske automatizacije i upravljanja procesima, gdje treba posebno istaknuti doprinos stručnjaka Brodarskog instituta d.o.o. u modernizaciji turbinske regulacije i sustava upravljanja na hidroelektranama.
Osnovna djelatnost Brodarskog instituta d.o.o. je istraživanje i razvoj u primijenjenim tehničkim znanostima, a ključne kompetencije su u područjima brodogradnje, strojarstva i elektrotehnike, s različitim gospodarskim primjenama u brodogradnji, energetici i zaštiti okoliša.
Brodarski institut d.o.o. nagrađen je 2006. godine priznanjem Zlatna kuna za doprinos inovativnoj djelatnosti u Hrvatskoj.
Brodarski institut d.o.o. je značajno diverzificirao djelatnosti i orijentirao se na civilne projekte, te je redovito zastupljen na međunarodnom tržištu, a od 2007. godine započeo je i aktivnosti na EU projektima.